Home / Fixed Inductors / BPSD00060545180M00
BPSD00060545180M00
detaildesc
BPSD00060545180M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSD00060545180M00
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 18 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.23A
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz