Home / Fixed Inductors / BPSD00060525271K00
BPSD00060525271K00
detaildesc
BPSD00060525271K00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSD00060525271K00
Type -
Series BPSD
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 270 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 3.2Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 210mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz