Home / Fixed Inductors / BPSC000303162R7T00
BPSC000303162R7T00
detaildesc
BPSC000303162R7T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC000303162R7T00
Type -
Series BPSC
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 106mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.4 A
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz