Home / Fixed Inductors / BPSA00131358150M00
BPSA00131358150M00
detaildesc
BPSA00131358150M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSA00131358150M00
Type -
Series BPSA
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 15 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 31mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.9 A
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 15MHz
Current - Saturation (Isat) 2.8A
Inductance Frequency - Test 1 kHz