Home / Fixed Inductors / BPSA00131358102M00
BPSA00131358102M00
detaildesc
BPSA00131358102M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSA00131358102M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPSA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 1.344Ohm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1.7MHz
Current - Saturation (Isat) 340mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz