Home / Fixed Inductors / BPSA000707581R5T00
BPSA000707581R5T00
detaildesc
BPSA000707581R5T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSA000707581R5T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPSA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 75MHz
Current - Saturation (Isat) 6.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz