Home / Fixed Inductors / BPRR001010515R6TA0
BPRR001010515R6TA0
detaildesc
BPRR001010515R6TA0
Chilisin Electronics
Product No:
BPRR001010515R6TA0
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 5.6 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 17.8mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.6 A
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz