Home / Fixed Inductors / BPRR001010311R0T00
BPRR001010311R0T00
detaildesc
BPRR001010311R0T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPRR001010311R0T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPRR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 11mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.8 A
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz