Home / Fixed Inductors / BPDR00080840330T00
BPDR00080840330T00
detaildesc
BPDR00080840330T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR00080840330T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 33 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 157mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 3131
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.75A
Inductance Frequency - Test 100 kHz