Home / Fixed Inductors / BMME00040412R47MX2
BMME00040412R47MX2
detaildesc
BMME00040412R47MX2
Chilisin Electronics
Product No:
BMME00040412R47MX2
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMME
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 470 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
DC Resistance (DCR) 18.4mOhm Max
Current Rating (Amps) 8.5 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 9.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz