Home / Fixed Inductors / BMMA001313641R8MV1
BMMA001313641R8MV1
detaildesc
BMMA001313641R8MV1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA001313641R8MV1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMMA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
DC Resistance (DCR) 3.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 24 A
Height - Seated (Max) 0.252" (6.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 41A
Inductance Frequency - Test 100 kHz