BCS-149-L-D-TE-031
detaildesc
BCS-149-L-D-TE-031
Samtec Inc.
Product No:
BCS-149-L-D-TE-031
Description:
CONN RCPT 98POS 0.1 GOLD PCB
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 475VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.290" (7.37mm)
Ingress Protection -
Base Product Number BCS-149
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Positions 98
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C