BCS-148-L-S-DE-048
detaildesc
BCS-148-L-S-DE-048
Samtec Inc.
Product No:
BCS-148-L-S-DE-048
Description:
CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD PCB
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 475VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.290" (7.37mm)
Ingress Protection -
Base Product Number BCS-148
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Positions 48
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C