AVS226M35C12T-F
detaildesc
AVS226M35C12T-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AVS226M35C12T-F
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series AVS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 36 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 61.2 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 12.1Ohm @ 120Hz