AVS105M50B12T-F
detaildesc
AVS105M50B12T-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AVS105M50B12T-F
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series AVS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 10 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 17 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 199Ohm @ 120Hz