AVGA337M35Q24T-F
detaildesc
AVGA337M35Q24T-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AVGA337M35Q24T-F
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series AVGA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.425" (10.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 410 mA @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm @ 120Hz