AU02ZD105MA72A
detaildesc
AU02ZD105MA72A
KYOCERA AVX
Product No:
AU02ZD105MA72A
Description:
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Series AU
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Gold Flash Termination
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C