AU02YC223KA72A
detaildesc
AU02YC223KA72A
KYOCERA AVX
Product No:
AU02YC223KA72A
Description:
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0402
Series AU
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Gold Flash Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.022 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C