AU02YC103KA72A
detaildesc
AU02YC103KA72A
KYOCERA AVX
Product No:
AU02YC103KA72A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series AU
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Gold Flash Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C