ASC08DRTN-S93
detaildesc
ASC08DRTN-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
ASC08DRTN-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 16POS 0.100
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Contact Material Beryllium Copper
Base Product Number ASC08
Number of Positions 16
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C