AR401C105K4RTR2
detaildesc
AR401C105K4RTR2
KYOCERA AVX
Product No:
AR401C105K4RTR2
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series SkyCap® AR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 1 µF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Base Product Number AR401C
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C