Home / Ceramic Capacitors / AR305C474K4RTR2-NDC
AR305C474K4RTR2-NDC
detaildesc
AR305C474K4RTR2-NDC
KYOCERA AVX
Product No:
AR305C474K4RTR2-NDC
Description:
CAP CER RADIAL
Series SkyCap® AR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 0.47 µF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Base Product Number AR305C
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C