AR215C475K4R-85
detaildesc
AR215C475K4R-85
KYOCERA AVX
Product No:
AR215C475K4R-85
Series SkyCap® AR
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 4.7 µF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Base Product Number AR215C
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C