Home / Ceramic Capacitors / AQ12EM1R8CAJME\1K
AQ12EM1R8CAJME\1K
detaildesc
AQ12EM1R8CAJME\1K
KYOCERA AVX
Product No:
AQ12EM1R8CAJME\1K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1.8PF 150V 0505
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series AQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 1.8 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 150V
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C