AP125C475KQZ2A
detaildesc
AP125C475KQZ2A
KYOCERA AVX
Product No:
AP125C475KQZ2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series FLEXITERM® APS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings COTS
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Applications High Reliability, Automotive, Boardflex Sensitive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.040" (1.02mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C