AMSRW-783.3L-NZ
detaildesc
AMSRW-783.3L-NZ
aimtec
Product No:
AMSRW-783.3L-NZ
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.7W
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSRW-78-NZ (12W)
Package Tube
Features -
Efficiency 82%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1.7 W
Package / Case 3-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 0.45" L x 0.69" W x 0.35" H (11.5mm x 17.5mm x 9.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AMSRW
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 500mA