AMSRL16-NNZTR
detaildesc
AMSRL16-NNZTR
aimtec
Product No:
AMSRL16-NNZTR
Description:
DC DC CONVERTER 0.75-5V
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSRL16-NZ (16W)
Package Tape & Reel (TR)
Features Remote Sense
Efficiency 95%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SMD Module
Control Features -
Size / Dimension 0.57" L x 0.53" W x 0.33" H (14.5mm x 13.5mm x 8.3mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 0.75 ~ 5V
Base Product Number AMSRL
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Input (Min) 8.3V
Current - Output (Max) 16A