Home / DC DC Converters / AMSRL1-786.5JZTR
AMSRL1-786.5JZTR
detaildesc
AMSRL1-786.5JZTR
aimtec
Product No:
AMSRL1-786.5JZTR
Description:
4W DC/DC Converter
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSRL1-78JZ
Package Tape & Reel (TR)
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 6.5 W
Package / Case 10-SMD Module, 8 Leads
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number 62368-1
Control Features -
Size / Dimension 0.60" L x 0.33" W x 0.32" H (15.2mm x 8.5mm x 8.3mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 6.5V
Voltage - Output 4 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 10V
Current - Output (Max) 1A