AMSRL1-241.8ZTR
detaildesc
AMSRL1-241.8ZTR
aimtec
Product No:
AMSRL1-241.8ZTR
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 1.8W
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSRL1-Z (1W)
Package Tape & Reel (TR)
Features Remote On/Off
Efficiency 79%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 1.8 W
Control Features -
Size / Dimension 0.60" L x 0.46" W x 0.14" H (15.2mm x 11.8mm x 3.6mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 1.8V
Base Product Number AMSRL
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 4.6V
Current - Output (Max) 1A