AMSRL-783.3JZ
detaildesc
AMSRL-783.3JZ
aimtec
Product No:
AMSRL-783.3JZ
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.7W
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSRL-78JZ (7.5W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 80%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 1.65 W
Control Features -
Size / Dimension 0.60" L x 0.45" W x 0.32" H (15.2mm x 11.4mm x 8.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Base Product Number AMSRL
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 4.75V
Current - Output (Max) 500mA