AMSRL-486.5ZTR
detaildesc
AMSRL-486.5ZTR
aimtec
Product No:
AMSRL-486.5ZTR
Description:
DC DC CONVERTER 6.5V 3.3W
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSRL-Z (15W)
Package Tape & Reel (TR)
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 78%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 3.25 W
Control Features -
Size / Dimension 0.77" L x 0.46" W x 0.20" H (19.5mm x 11.8mm x 5.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 6.5V
Base Product Number AMSRL
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 500mA