AMSRL-483.3Z
detaildesc
AMSRL-483.3Z
aimtec
Product No:
AMSRL-483.3Z
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.7W
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSRL-Z (15W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 70%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 1.65 W
Control Features -
Size / Dimension 0.47" L x 0.77" W x 0.20" H (11.8mm x 19.5mm x 5.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Base Product Number AMSRL
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 500mA