AMSRB1-783.3Z
detaildesc
AMSRB1-783.3Z
aimtec
Product No:
AMSRB1-783.3Z
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 3.3W
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSRB1-78Z (7.5W)
Package Tube
Features -
Efficiency 82%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3.3 W
Package / Case 3-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.7mm x 7.7mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AMSRB
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 28V
Voltage - Input (Min) 7V
Current - Output (Max) 1A