AMSRB-783.3Z
detaildesc
AMSRB-783.3Z
aimtec
Product No:
AMSRB-783.3Z
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.7W
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSRB-78-Z (7.5W)
Package Tube
Features -
Efficiency 75%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1.65 W
Package / Case 3-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AMSRB
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 28V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 500mA