AMSR3-15NZ
detaildesc
AMSR3-15NZ
aimtec
Product No:
AMSR3-15NZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
4W DC/DC Converter
User Guide
Mfr aimtec
Type Non-Isolated PoL Module
Series *
Package Tube
Features Adjustable Output, Heat Sink
Efficiency 94%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 12-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number -
Control Features -
Size / Dimension 1.27" L x 0.36" W x 0.58" H (32.2mm x 9.1mm x 14.9mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 19V
Current - Output (Max) 3A