AMSR2-243.3Z
detaildesc
AMSR2-243.3Z
aimtec
Product No:
AMSR2-243.3Z
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 6.6W
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSR2-Z (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 6.6 W
Control Features -
Size / Dimension 0.55" L x 0.30" W x 0.40" H (14.0mm x 7.5mm x 10.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Base Product Number AMSR2
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 4.75V
Current - Output (Max) 2A