AMSR2-052.5Z
detaildesc
AMSR2-052.5Z
aimtec
Product No:
AMSR2-052.5Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 2.5V 5W
User Guide
Mfr aimtec
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSR2-Z (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 92%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 5 W
Package / Case 3-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 0.55" L x 0.30" W x 0.40" H (14.0mm x 7.5mm x 10.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 2.5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AMSR2
Operating Temperature -40°C ~ 93°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 3.8V
Current - Output (Max) 2A