AMSR1-781.8Z
detaildesc
AMSR1-781.8Z
aimtec
Product No:
AMSR1-781.8Z
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 1.8W
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSR1-78Z (1W)
Package Tube
Features -
Efficiency 76%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1.8 W
Control Features -
Size / Dimension 0.46" L x 0.29" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 1.8V
Base Product Number AMSR1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 4.75V
Current - Output (Max) 1A