AMSR1-246.5Z
detaildesc
AMSR1-246.5Z
aimtec
Product No:
AMSR1-246.5Z
Description:
DC DC CONVERTER 6.5V 6.5W
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSR1-Z (1W)
Package Tube
Features -
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 6.5 W
Control Features -
Size / Dimension 0.46" L x 0.29" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 6.5V
Base Product Number AMSR1
Operating Temperature -40°C ~ 65°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1A