AMSR1-241.2Z
detaildesc
AMSR1-241.2Z
aimtec
Product No:
AMSR1-241.2Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 1.2V 1.2W
User Guide
Mfr aimtec
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSR1-Z (1W)
Package Tube
Features -
Efficiency 72%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1.2 W
Package / Case 3-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 0.46" L x 0.29" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 1.2V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AMSR1
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 4.6V
Current - Output (Max) 1A