AMSR-781.8Z
detaildesc
AMSR-781.8Z
aimtec
Product No:
AMSR-781.8Z
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 900MW
Type Non-Isolated PoL Module
Series AMSR-78Z (7.5W)
Package Tube
Features -
Efficiency 70%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.9 mW
Package / Case 3-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 0.46" L x 0.29" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 1.8V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AMSR
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 34V
Voltage - Input (Min) 4.75V
Current - Output (Max) 500mA