Home / DC DC Converters / AMDG-152005A50JZ-B
AMDG-152005A50JZ-B
detaildesc
AMDG-152005A50JZ-B
aimtec
Product No:
AMDG-152005A50JZ-B
Description:
2.25W DC/DC CONVERTER
Type Isolated Module
Series AMGD-JZ (2W)
Package Case
Efficiency 87%
Applications Industrial
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2.25 W
Package / Case 7-SIP Module
Product Status Active
Size / Dimension 0.39" L x 0.49" W x 0.77" H (9.9mm x 12.4mm x 19.6mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -5 ~ 20V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 90mA