Home / DC DC Converters / AMDG-151504A50JZ-B
AMDG-151504A50JZ-B
detaildesc
AMDG-151504A50JZ-B
aimtec
Product No:
AMDG-151504A50JZ-B
Description:
2.28W DC/DC CONVERTER
Type Isolated Module
Series AMGD-JZ (2W)
Package Case
Efficiency 87%
Applications Industrial
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2.28 W
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.39" L x 0.49" W x 0.77" H (9.9mm x 12.4mm x 19.6mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 120mA