AMC49DRAH-S93
detaildesc
AMC49DRAH-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC49DRAH-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color -
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Beryllium Copper
Base Product Number AMC49
Number of Positions 98
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C