AMC36DRES-S93
detaildesc
AMC36DRES-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC36DRES-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 72POS 0.100
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder Eyelet(s)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Panel Mount
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 150°C