AMC36DREI-S93
detaildesc
AMC36DREI-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC36DREI-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 72POS 0.100
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder Eyelet(s)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Panel Mount
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature -65°C ~ 150°C