AMC30DRAI-S93
detaildesc
AMC30DRAI-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC30DRAI-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color -
Pitch 0.100" (2.54mm)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Contact Material Beryllium Copper
Base Product Number AMC30
Number of Positions 60
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C