AMC20DRAS-S93
detaildesc
AMC20DRAS-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC20DRAS-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color -
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Beryllium Copper
Base Product Number AMC20
Number of Positions 40
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C