AMC18DRAN-S93
detaildesc
AMC18DRAN-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC18DRAN-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color -
Pitch 0.100" (2.54mm)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Contact Material Beryllium Copper
Base Product Number AMC18
Number of Positions 36
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C