AMC17DRYS-S93
detaildesc
AMC17DRYS-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC17DRYS-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Beryllium Copper
Base Product Number AMC17
Number of Positions 34
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C